۞ پیامبراسلام(ص):
عُنوانُ صَحیفَةِ المُؤمِنِ حُبُّ عَلیِّ بنِ ابی‌طالب(ع). سرلوحة پروندة هرمؤمن(قیامت)دوستی ومحبت علی بن ابی‌طالب(ع)است.(مستدرک حاکم، ج٣، کنزالعمال،ج١١، ص٦١٥)

موقعیت شما : صفحه اصلی » علوم اسلامی
رمضان المبارک

رمضان المبارک

ماه رمضان نهمین ماه از ماه‌های قمری است. در شریعت اسلام، روزه در این ماه بر کسانی که توانایی بر آن دارند واجب است و این ماه در بین ماه های قمری از فضیلت خاص برخوردار است. واژه شناسی واژه رمضان از ریشه «رمض» و به معنای شدت تابش آفتاب بر خاک است. گفته می شود علت این تسمیه آنست […]

ماه رمضان نهمین ماه از ماه‌های قمری است. در شریعت اسلام، روزه در این ماه بر کسانی که توانایی بر آن دارند واجب است و این ماه در بین ماه های قمری از فضیلت خاص برخوردار است.

واژه شناسی

واژه رمضان از ریشه «رمض» و به معنای شدت تابش آفتاب بر خاک است. گفته می شود علت این تسمیه آنست که عرب ماه‌ها را با زمانى که در آن واقع شوند نامگذارى کرده‌ اند و در زمان نامگذاری رمضان گرما شدت داشته است. جمع رمضان به صورت رمضانات است.[۱] در برخی روایات رمضان یکی از اسمهای خداوند دانسته شده است.[۲]

فضیلت ماه رمضان

در بین ماههای قمری ماه رمضان برای مسلمانان از اهمیت بیشتری بر خوردار است. ماه رمضان در روایات اسلامی برترین ماه[۳] و ماه خدا[۴] و ماه میهمانی خدا[۵] دانسته شده است. شب قدر که برترین شب سال است در این ماه قرار دارد[۶] و قرآن کریم در این ماه به صورت دفعی بر رسول خدا صلی الله علیه و آله نازل شده است.[۷] همچنین در این ماه روزه بر مسلمانان واجب شده است.[۸]

برکات ماه رمضان

ماه رمضان ماه رحمت، مغفرت و اجابت دعا است. روزهای این ماه بهترین روزها و شبهایش بهترین شبها و ساعات آن بهترین ساعات است. نفسهای مؤمنان روزه دار در این ماه تسبیح خدا و خواب ایشان عبادت و عملشان مورد قبول خداوند است[۹] و پاداش آن در این ماه بسیار بیشتر از ماههای دیگر است.[۱۰]

اعمال ماه رمضان

روزه در این ماه بر کسانی که توانایی بر آن دارند واجب است.[۱۱] در این ماه سفارش بسیاری به اجتناب از گناهان و محرمات الهی[۱۲] و انجام کارهای نیک[۱۳] شده است. اعمالی که در این ماه اهمیت بیشتری دارند عبارتند از تلاوت قرآن،[۱۴] انفاق،[۱۵] اعتکاف،[۱۶] افطاری دادن به روزه داران،[۱۷] نماز،[۱۸] توبه، استغفار و دعا.[۱۹]

حوادث و رویدادهای مهم ماه رمضان

برخی از حوادث و رویدادهای مهم این ماه عبارتند از:

پانویس

 1. قاموس قرآن ج۴,ص۱۲۳
 2. الکافی، ج‌۷، ص: ۳۹۰
 3.  بحار الانوار,ج۹۳,ص۳۴۹
 4.  الکافی، ج‌۷، ص: ۳۷۹
 5.  امالی شیخ صدوق،ص۹۳
 6.  سوره قدر آیات: ۱ تا ۴
 7. سوره بقره آیه : ۱۸۵
 8.  سوره بقره آیه ۱۸۳
 9.  امالی شیخ صدوق ص۹۳
 10.  الکافی، ج‌۷، ص: ۳۸۱
 11. امام سجّاد علیه السلام :خداوند ، پنج چیز را واجب کرده است و جز نیکو و زیبا ، واجب نکرده است : نماز، زکات، حج، روزه و ولایت ما اهل بیت.(بحار الأنوار، ج‌۲۳، ص: ۱۰۵ )
 12. امام على علیه السلام: گفتم : اى پیامبر خدا! برترینِ کارها در این ماه چیست؟ فرمود: «اى ابو الحسن! برترینِ کارها در این ماه ، پرهیز از حرام هاى خداست».(امالی شیخ صدوق ص۹۵)
 13. پرش به بالا پیامبر خدا صلى الله علیه و آله:کسى که در ماه رمضان ، یکى از کارهاى نیک را انجام دهد ، همچون کسى است که هفتاد واجب از واجبات خدا را انجام داده است و هر کس در این ماه ، واجبى از واجبات خدا را انجام دهد، همچون کسى است که هفتاد واجب از واجبات خداى متعال را در ماه هاى دیگر انجام داده است.(امالی شیخ صدوق ص۴۱)
 14.  رسول خدا می فرمایند: پاداش خواندن یک آیه از قرآن در این ماه به اندازه ختم قرآن در ماههای دیگر است.(امالی شیخ صدوق ص۹۵)
 15. امام صادق علیه السلام: هر کس در ماه رمضان صدقه اى بدهد، خداوند هفتاد نوع بلا را از او بر مى گرداند. (ثواب الأعمال و عقاب الأعمال،شیخ صدوق,ص:۱۴۲)
 16.  .پیامبر خدا صلى الله علیه و آله:اعتکاف ده روز ماه رمضان، برابر دو حج و دو عمره است.(من لا یحضره الفقیه، ج‌۲، ص: ۱۸۸)
 17. امام کاظم علیه السلام می فرمایند: افطاری دادن به برادر روزه دارت از روزه گرفتن برای تو بهتر است. (الکافی، ج‌۷، ص: ۳۸۷)
 18. امام صادق علیه السلام می فرمایند: چون ماه رمضان مى آمد ، پیامبر خدا بر نمازش مى افزود. من نیز مى افزایم؛ پس شما هم بیفزایید(تهذیب الأحکام، ج‌۳، ص: ۶۰)
 19. امام على علیه السلام:در ماه رمضان ، زیاد استغفار و دعا کنید ؛ امّا دعا ، که به سبب آن ، بلا از شما دور مى شود ، و امّا استغفار ، که گناهانتان را محو مى کند.(الکافی، ج‌۷، ص: ۴۴۰)
 20. بر گرفته از کتاب رمضان در تاریخ, لطف الله صافی, از متن دیجیتال کتابخانه دیجیتال موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل
 21. بیت
 22. ویکی شیعه

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن