۞ پیامبراسلام(ص):
عُنوانُ صَحیفَةِ المُؤمِنِ حُبُّ عَلیِّ بنِ ابی‌طالب(ع). سرلوحة پروندة هرمؤمن(قیامت)دوستی ومحبت علی بن ابی‌طالب(ع)است.(مستدرک حاکم، ج٣، کنزالعمال،ج١١، ص٦١٥)

موقعیت شما : صفحه اصلی » ادبیات
اسرار نقطه

اسرار نقطه

گروه اندیشه: «اسرار النقطه» نوشته عارف «امیر سید علی همدانی» با ترجمه «شاه نعمت‌الله‌ولی» و با تصحیح «محمد خواجوی» توسط انتشارات «مولی» به چاپ دوم رسید. به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)، مکاتب عرفانی ایران بویژه حروفیه و نقطویه جایگاه بسیار والایی برای حروف و نقطه قائل بودند. «اسرار النقطه» نوشته عارف «امیر سید علی […]

گروه اندیشه: «اسرار النقطه» نوشته عارف «امیر سید علی همدانی» با ترجمه «شاه نعمت‌الله‌ولی» و با تصحیح «محمد خواجوی» توسط انتشارات «مولی» به چاپ دوم رسید.
به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)، مکاتب عرفانی ایران بویژه حروفیه و نقطویه جایگاه بسیار والایی برای حروف و نقطه قائل بودند.
«اسرار النقطه» نوشته عارف «امیر سید علی همدانی» با ترجمه «شاه نعمت‌الله‌ولی» و با تصحیح «محمد خواجوی» توسط انتشارات «مولی» به چاپ دوم رسید.
رساله حاضر معروف به «اسرارالنقطه» عارف کبیر قرن هشتم هجری امیر سید علی همدانی ملقب به «علی ثانی» عالی‌ترین تصنیفی است، که در موضوع نقطه و اسرار آن تالیف و گردآوری شده است.
امیر سید علی همدانی کتاب دیگری به نام «مشارب الاذواق» دارد که توسط نشر مولی و با تصحیح محمد خواجوی به چا‌‌پ رسیده است. محمد خواجوی در کارنامه خود ترجمه «فتوحات مکیه» شیخ اکبر و «اسفار اربعه» ملاصدرا و «فکوک» صدرالدین قونوی و بسیاری از کتب عرفانی و اشراقی دیگر را دارد.
خواجوی در مقدمه کتاب به نقل از اقبال لاهوری شاعر شهیر پاکستان در «جاویدان‌نامه» می‌گوید: «به هدایت مولانا جلال الدین رومی به سیر افلاک پرداخته، و سپس در آن سوی افلاک به فردوس اعلی راه‌یافته و به زیارت امیر سید علی همدانی فائض گردیده است.
شیخ محمود دهدار در رساله «در الیتیم» می‌گوید: «اما علم نقطه علمی است شریف و نفطه اشاره به حیثییت مطلقه است و رساله اسرار النقطه میر سید علی همدانی قدس سره، مشهور است، و نقطه که در کلام سعادت فرجام حضرت امیر‌امومنین است که فرمود: «العلم نقطه کثرهاالجاهلون»، اشاره‌ای است به حقیقت الحقایق که تعین اول است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن